Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★½
Edit this entry  
15
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Nobody

Nobody

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Portrait of a Young Girl at the End of the '60s in Brussels

Portrait of a Young Girl at the End of the '60s in Brussels

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Goldman v Silverman

Goldman v Silverman

2020
×
Read the review Edit this entry  
09
Paddington

Paddington

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Through a Glass Darkly

Through a Glass Darkly

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★½
Edit this entry  
06
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
City of God

City of God

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
1917

1917

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Happy Gilmore

Happy Gilmore

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ali G Indahouse

Ali G Indahouse

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Master

The Master

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mother

Mother

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
1917

1917

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry