Sort by

Monica has logged 226 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Holiday

Holiday

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★★
Edit this entry  
11
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★★
Edit this entry  
05
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
Read the review Edit this entry  
30
The Undoing

The Undoing

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Martin Eden

Martin Eden

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Holly's Holiday

Holly's Holiday

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Guys and Dolls

Guys and Dolls

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Midnight at the Magnolia

Midnight at the Magnolia

2020
×
Read the review Edit this entry  
21
The Princess Switch: Switched Again

The Princess Switch: Switched Again

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Love Wedding Repeat

Love Wedding Repeat

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
A Bad Moms Christmas

A Bad Moms Christmas

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Harriet Craig

Harriet Craig

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Possessed

Possessed

1947
×
★★★
Edit this entry  
01
Sudden Fear

Sudden Fear

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Edit this entry  
26
Possession

Possession

1981
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Taking of Deborah Logan

The Taking of Deborah Logan

2014
×
★★
Edit this entry  
23
Now You See It...

Now You See It...

2005
×
Edit this entry  
23
Lights Out

Lights Out

2016
×
★★
Edit this entry  
21
Child's Play

Child's Play

2019
×
★★
Read the review Edit this entry