Sort by

Monica has logged 27 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Normal People

Normal People

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
Edit this entry  
26
4 Months, 3 Weeks and 2 Days

4 Months, 3 Weeks and 2 Days

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Love in the Afternoon

Love in the Afternoon

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Claire's Knee

Claire's Knee

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
My Night at Maud's

My Night at Maud's

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
20
La Collectionneuse

La Collectionneuse

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Capone

Capone

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Sex and the City 2

Sex and the City 2

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Sex and the City

Sex and the City

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Out-of-Towners

The Out-of-Towners

1970
×
★★★½
Edit this entry  
12
Rebels of the Neon God

Rebels of the Neon God

1992
×
★★★★
Edit this entry  
11
Safe

Safe

1995
×
★★★★
Edit this entry  
10
Rififi

Rififi

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★★
Edit this entry  
08
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

1960
×
★½
Edit this entry  
07
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Gloria

Gloria

1980
×
★★★★
Edit this entry  
05
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
04
The Daytrippers

The Daytrippers

1996
×
★★★★
Edit this entry  
03
Mother

Mother

2009
×
★★★★
Edit this entry  
02
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Limey

The Limey

1999
×
★★★½
Edit this entry