TomNewman has logged 44 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The White Ribbon

The White Ribbon

2009
×
★★★★
Edit this entry  
29
Caché

Caché

2005
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★
Edit this entry  
28
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

2019
×
Edit this entry  
27
Hardcore

Hardcore

1979
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
26
When They See Us

When They See Us

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

2020
×
Edit this entry  
24
La Strada

La Strada

1954
×
Edit this entry  
23
The Long Day Closes

The Long Day Closes

1992
×
Edit this entry  
23
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★
Edit this entry  
22
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Edit this entry  
21
Fire (Pożar)

Fire (Pożar)

2015
×
Edit this entry  
21
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
Read the review Edit this entry  
21
The Ox-Bow Incident

The Ox-Bow Incident

1943
×
Edit this entry  
20
El sur

El sur

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
18
2046

2046

2004
×
Edit this entry  
17
The Spirit of the Beehive

The Spirit of the Beehive

1973
×
Edit this entry  
16
A City of Sadness

A City of Sadness

1989
×
Edit this entry  
15
Stray Dogs

Stray Dogs

2013
×
★★★½
Edit this entry  
15
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Phantom of Liberty

The Phantom of Liberty

1974
×
Edit this entry  
14
The World of Apu

The World of Apu

1959
×
★★★
Edit this entry  
13
The Lovers on the Bridge

The Lovers on the Bridge

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
Edit this entry  
12
Soul in the Eye

Soul in the Eye

1973
×
Edit this entry  
12
Black Girl

Black Girl

1966
×
Edit this entry  
12
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
Edit this entry  
11
Taipei Story

Taipei Story

1985
×
Edit this entry  
11
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
Edit this entry  
10
Rebels of the Neon God

Rebels of the Neon God

1992
×
Edit this entry  
07
Railway Station

Railway Station

1980
×
Edit this entry  
07
Daisies

Daisies

1966
×
Edit this entry  
07
Cría cuervos…

Cría cuervos…

1976
×
Edit this entry  
07
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
Edit this entry  
06
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
Read the review Edit this entry  
06
The Lost Honor of Katharina Blum

The Lost Honor of Katharina Blum

1975
×
★★★½
Edit this entry  
04
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Long Shot

Long Shot

2017
×
Edit this entry  
03
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
Edit this entry  
01
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
Edit this entry