• Inside

    ★★★

  • A Dangerous Method

    ★★★

  • The Skin I Live In

    ★★

  • Once Upon a Time in Anatolia

    ★★★★

  • Melancholia

  • Oslo, August 31st

    ★★★

  • Almanya: Welcome to Germany

    ★★★½

  • Detachment

    ★★★★

  • Jane Eyre

    ★★

  • A Separation

    ★★★★

  • Recycling Life - I Found Dostoyevsky in the Garbage

    ★★★★

  • Incendies

    ★★★★

  • The Secret World of Arrietty

    ★★★½

  • Shutter Island

    ★★★½

  • Cell 211

    ★★

  • Dogtooth

    ★★★★

  • About Elly

    ★★★

  • Mary and Max

    ★★★★★

  • Recep Ivedik

  • Lemon Tree

    ★★½

  • The Darjeeling Limited

    ★★★

  • Into the Wild

    ★★★★

  • Atonement

    ★★★

  • The Number 23

    ★½

  • Destiny

    ★★★½

  • The Prestige

    ★★★

  • The Fall

    ★★★

  • Maskeli Beşler: İntikam Peşinde

    ★★★½

  • Howl's Moving Castle

    ★★★★

  • Turtles Can Fly

    ★★★★

  • Modigliani

    ★★★★

  • Vizontele Tuuba

    ★★

  • Noi the Albino

    ★★★½

  • Facing Windows

    ★½

  • Distant

    ★★

  • Signs

    ★★

  • What to Do in Case of Fire?

    ★★

  • K-PAX

    ★★

  • The Hidden Half

    ★★★★½

  • Vizontele

    ★★

  • Unbreakable

    ★★★★

  • Requiem for a Dream

    ★★★½

  • Memento

    ★★★

  • The Day I Became a Woman

    ★★★★

  • Clouds of May

    ★★

  • Fight Club

    ★★★★

  • Being John Malkovich

    ★★★

  • Pi

    ★★★

  • Eternity and a Day

    ★★★★

  • Innocence

    ★★★

  • Princess Mononoke

    ★★★★

  • Somersault in a Coffin

    ★★★★

  • Ulysses' Gaze

    ★★★★

  • Chungking Express

    ★★★

  • The Postman

    ★★★★½

  • Three Colors: Blue

    ★★★★

  • Arizona Dream

    ★★★★

  • The Shadow Play

    ★★★★

  • The Suspended Step of the Stork

    ★★★★

  • Only Yesterday

    ★★½

  • Delicatessen

    ★★★

  • Decalogue III

    ★★

  • Decalogue II

    ★★½

  • Decalogue I

    ★★★

  • The Vanishing

    ★★

  • Grave of the Fireflies

    ★★★★

  • My Neighbor Totoro

    ★★★★

  • Four Adventures of Reinette and Mirabelle

    ★★★

  • Castle in the Sky

    ★★

  • The Shining

    ★★★★

  • Kramer vs. Kramer

    ★★★½

  • Autumn Sonata

    ★★½