Chris Gallo has logged 550 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ghostbusters II

Ghostbusters II

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Second Act

Second Act

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
200 Cigarettes

200 Cigarettes

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hook

Hook

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Beanie Mania

Beanie Mania

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Christmas Eve on Sesame Street

Christmas Eve on Sesame Street

1978
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
8-Bit Christmas

8-Bit Christmas

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Jaws: The Revenge

Jaws: The Revenge

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Ref

The Ref

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
CODA

CODA

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Terminal

The Terminal

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★★½
Read prior review Edit this entry