tori has logged 153 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Pariah

Pariah

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★
Edit this entry  
20
Her

Her

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ferdinand

Ferdinand

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Downsizing

Downsizing

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Dope

Dope

2015
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Up

Up

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Other Guys

The Other Guys

2010
×
Edit this entry  
23
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
Edit this entry  
23
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
Edit this entry  
23
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Gifted

Gifted

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A United Kingdom

A United Kingdom

2016
×
Edit this entry  
08
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Super 8

Super 8

2011
×
Edit this entry  
02
Coco

Coco

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
Edit this entry  
31
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Diving Bell and the Butterfly

The Diving Bell and the Butterfly

2007
×
★★★½
Edit this entry  
13
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Edit this entry  
10
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Fruitvale Station

Fruitvale Station

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
Edit this entry  
28
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★
Edit this entry  
25
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★★
Edit this entry  
21
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★½
Edit this entry