• Citizen Hearst

    ★★★★

  • The Many Saints of Newark

    ★★★

  • Muhammad Ali

    ★★★★

  • Cry Macho

    ★★★

  • Once Upon a Time in Queens

    ★★★

  • Sandra Day O'Connor: The First

    ★★★

  • America After 9/11

    ★★★★

  • The Card Counter

    ★★★

  • Turning Point: 9/11 and the War on Terror

    ★★★

  • NYC Epicenters 9/11➔2021½

    ★★★

  • Untold: Malice at the Palace

    ★★★

  • Budd Boetticher: A Study in Self-Determination

    ★★

  • Woodstock 99: Peace, Love, and Rage

    ★★★

  • Pig

    ★★★★

  • McCartney 3, 2, 1

    ★★★★

  • Stillwater

    ★★★

  • The Velvet Underground

    ★★★★

  • Annette

    ★★★

  • No Sudden Move

    ★★★

  • The Lost Leonardo

    ★★★

  • Roadrunner: A Film About Anthony Bourdain

    ★★★

  • In the Heights

    ★★★★

  • 144

    ★★★

  • Mare of Easttown

    ★★

  • let me come in

    ★★★

  • Hemingway

    ★★★★

  • The United States vs. Billie Holiday

    ★★

  • Allen v. Farrow

    ★★★

  • The Mauritanian

    ★★★

  • Al Davis vs. The NFL

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★

  • Land

    ★★★

  • The Sparks Brothers

    ★★★

  • Street Gang: How We Got to Sesame Street

    ★★★

  • Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

    ★★★

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

    ★★★★

  • Tiger

    ★★

  • Pretend It's a City

    ★★★★

  • The Méliès Mystery

    ★★★

  • News of the World

    ★★★

  • The Ripper

    ★★★

  • Room 2806: The Accusation

    ★★★

  • Euphoria: Trouble Don't Last Always

    ★★★

  • Uncovering The Naked City

    ★★★

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★★

  • The Reagans

    ★★★

  • Mank

    ★★★

  • Burning Ojai: Our Fire Story

    ★★★

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★

  • 537 Votes

    ★★★

  • Walter Winchell: The Power of Gossip

    ★★★

  • The Perfect Weapon

    ★★★

  • French Exit

    ★★

  • The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart

    ★★★

  • Kingdom of Silence

    ★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★★

  • On the Rocks

    ★★★

  • Another Round

    ★★★★

  • Nomadland

    ★★★★

  • MLK/FBI

    ★★★

  • David Byrne's American Utopia

    ★★★★

  • Meeting the Beatles in India

    ★★

  • One Night in Miami...

    ★★★

  • The Human Voice

    ★★★★

  • City Hall

    ★★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★

  • The Vote

    ★★★

  • Jimmy Carter: Rock & Roll President

    ★★★

  • Long Gone Summer

    ★★

  • Da 5 Bloods

    ★★★

  • Laurel Canyon

    ★★★

  • Mr. Tornado

    ★★★