ToTheMovies has logged 590 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Frenchman's Creek

Frenchman's Creek

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Lion

Lion

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Dark Horse

The Dark Horse

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
On Dangerous Ground

On Dangerous Ground

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
2046

2046

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Pleasure Cruise

Pleasure Cruise

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Woman in White

The Woman in White

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Window

The Window

1949
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Blithe Spirit

Blithe Spirit

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Postman Always Rings Twice

The Postman Always Rings Twice

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jackie

Jackie

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fences

Fences

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dersu Uzala

Dersu Uzala

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Lost Patrol

The Lost Patrol

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Reason to Live, a Reason to Die

A Reason to Live, a Reason to Die

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Song of the Thin Man

Song of the Thin Man

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Manhattan Melodrama

Manhattan Melodrama

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Evelyn Prentice

Evelyn Prentice

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hitler's Madman

Hitler's Madman

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Incident at Oglala

Incident at Oglala

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Stamboul Quest

Stamboul Quest

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Priest's Wife

The Priest's Wife

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Primary

Primary

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Footlight Parade

Footlight Parade

1933
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
The Animal Kingdom

The Animal Kingdom

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Pandora's Box

Pandora's Box

1929
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Murder, My Sweet

Murder, My Sweet

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
13th

13th

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Gun Crazy

Gun Crazy

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The 50 Years War: Israel and the Arabs

The 50 Years War: Israel and the Arabs

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Play Girl

Play Girl

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Cry Danger

Cry Danger

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Six Days in June

Six Days in June

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
When You're in Love

When You're in Love

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ain't in It for My Health: A Film About Levon Helm

Ain't in It for My Health: A Film About Levon Helm

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Right Stuff

The Right Stuff

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Huey Long

Huey Long

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Catholics vs. Convicts

Catholics vs. Convicts

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Passenger

The Passenger

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Alias Boston Blackie

Alias Boston Blackie

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Miss Sloane

Miss Sloane

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Straight Outta Compton

Straight Outta Compton

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
On Borrowed Time

On Borrowed Time

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry