Aidan has logged 55 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Out of Africa

Out of Africa

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Soylent Green

Soylent Green

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Shirley

Shirley

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Premature

Premature

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
I Am Not Your Negro

I Am Not Your Negro

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Love & Mercy

Love & Mercy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Italian Job

The Italian Job

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Have a Good Trip: Adventures in Psychedelics

Have a Good Trip: Adventures in Psychedelics

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Abyss

The Abyss

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Onward

Onward

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Vanishing Point

Vanishing Point

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Alone in the Wilderness

Alone in the Wilderness

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Purple Rose of Cairo

The Purple Rose of Cairo

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Strange Wilderness

Strange Wilderness

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The African Queen

The African Queen

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
On the Road

On the Road

2012
×
Read the review Edit this entry  
12
The Hustler

The Hustler

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
1917

1917

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Tremors: A Cold Day in Hell

Tremors: A Cold Day in Hell

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry