• The Guilty

    ★★★

  • The Power of the Dog

    ★★★

  • The Green Knight

  • Jungle Cruise

    ★★

  • Black Widow

    ★★½

  • Luca

    ★★★★★

  • Loki

    ★★★★

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★★

  • The Mitchells vs. The Machines

    ★★★½

  • Raya and the Last Dragon

    ★★★

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★

  • The Black Box

    ★½

  • Soul

    ★★★★★

  • Another Round

    ★★★½

  • Wolfwalkers

    ★★★★

  • Nomadland

    ★★★★½

  • Gaza Mon Amour

    ★★★★

  • Quo vadis, Aida?

    ★★★★½

  • Tenet

    ★★

  • Hamilton

    ★★★★★

  • Scoob!

    ★★½

  • Normal People

  • The Invisible Man

    ★★★

  • Onward

    ★★★½

  • Emma.

    ★★★★½

  • The Father

    ★★★★½

  • The Social Dilemma

    ★★★½

  • Palm Springs

    ★★★★

  • Promising Young Woman

    ★★★

  • Sonic the Hedgehog

    ½

  • Never Rarely Sometimes Always

  • Kajillionaire

    ★★½

  • Little Women

    ★★★

  • Klaus

    ★★★★½

  • The Irishman

    ★★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★½

  • Knives Out

    ★★★★½

  • Sound of Metal

    ★★★½

  • Joker

    ★★★½

  • Uncut Gems

  • Marriage Story

    ★★★★½

  • It Chapter Two

    ★★★

  • The Lion King

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★★

  • Midsommar

    ★★★½

  • Toy Story 4

    ★★★★★

  • Always Be My Maybe

    ½

  • It Must Be Heaven

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★½

  • Parasite

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★

  • I Lost My Body

    ★★★★

  • Rocketman

    ★★★★

  • Chernobyl

    ★★★★★

  • Buffaloed

    ★★★½

  • Avengers: Endgame

    ★★★★★

  • The Perfect Date

    ★★★

  • Booksmart

    ★★½

  • Captain Marvel

    ★★★½

  • One Child Nation

    ★★★★

  • The Great Hack

    ★★★★

  • The Farewell

    ★★★★

  • The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley

    ★★★

  • Escape Room

    ★★½

  • Black Mirror: Bandersnatch

    ★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • Out of place — Edward Said

  • The Favourite

    ★★★★

  • Roma

    ★★★★½

  • Diamond Dust

    ★★★½

  • To All the Boys I've Loved Before

    ★★★★

  • Crazy Rich Asians

    ★★★★