toyadams has logged 86 entries for films during September 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Her

Her

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mary Magdalene

Mary Magdalene

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The King of Kings

The King of Kings

1927
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ordet

Ordet

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Dog's Life

A Dog's Life

1918
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Kid

The Kid

1921
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Sunnyside

Sunnyside

1919
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Circus

The Circus

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Spartacus

Spartacus

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Lolita

Lolita

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Brazil

Brazil

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Making The Shining

Making The Shining

1980
×
Read the review Edit this entry  
23
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Killer's Kiss

Killer's Kiss

1955
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Fear and Desire

Fear and Desire

1953
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★
Edit this entry  
22
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Between Two Ferns: The Movie

Between Two Ferns: The Movie

2019
×
★★
Edit this entry  
22
Life After Beth

Life After Beth

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
School Spirit

School Spirit

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
21
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Frankenstein

Frankenstein

1910
×
Read the review Edit this entry  
20
The Haunted Castle

The Haunted Castle

1896
×
Edit this entry  
20
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★½
Edit this entry  
20
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Culture Shock

Culture Shock

2019
×
Read the review Edit this entry  
17
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
They Come Knocking

They Come Knocking

2019
×
Read the review Edit this entry  
16
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
All That We Destroy

All That We Destroy

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Curb Dance

Curb Dance

2011
×
Edit this entry  
16
Snowballs

Snowballs

2011
×
Edit this entry  
16
Act da Fool

Act da Fool

2010
×
Edit this entry  
15
I'm Just F*cking with You

I'm Just F*cking with You

2019
×
Read the review Edit this entry  
15
The Silence

The Silence

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Through a Glass Darkly

Through a Glass Darkly

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry