toyadams has logged 432 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★½
Edit this entry  
30
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★
Edit this entry  
30
Tenet

Tenet

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★
Edit this entry  
24
1968 < 2018 > 2068

1968 < 2018 > 2068

2018
×
Edit this entry  
24
Robots of Brixton

Robots of Brixton

2011
×
Edit this entry  
24
You and I and You

You and I and You

2015
×
Edit this entry  
24
Dark Matters

Dark Matters

2010
×
Edit this entry  
24
T

T

2019
×
Edit this entry  
24
Afronauts

Afronauts

2014
×
Edit this entry  
24
I Snuck Off the Slave Ship

I Snuck Off the Slave Ship

2019
×
Edit this entry  
22
Christmas in July

Christmas in July

1940
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Executioner

The Executioner

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Silencing

The Silencing

2020
×
★½
Edit this entry  
17
Snow White and the Seven Dwarfs

Snow White and the Seven Dwarfs

1937
×
★★½
Edit this entry  
17
One Hundred and One Dalmatians

One Hundred and One Dalmatians

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Little Mermaid II: Return to the Sea

The Little Mermaid II: Return to the Sea

2000
×
★½
Edit this entry  
17
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
★★★★
Edit this entry  
17
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Sleeping Beauty

Sleeping Beauty

1959
×
★★★★
Edit this entry  
10
Ashes of Time

Ashes of Time

1994
×
★★
Edit this entry  
09
The Rite

The Rite

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Sawdust and Tinsel

Sawdust and Tinsel

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Mulan

Mulan

2020
×
★★½
Edit this entry  
06
Tigertail

Tigertail

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★½
Edit this entry  
06
Mank

Mank

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★
Edit this entry  
06
The Tenant

The Tenant

1976
×
★★½
Edit this entry  
05
All These Women

All These Women

1964
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
Read the review Edit this entry  
05
Caché

Caché

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Devil's Eye

The Devil's Eye

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Virgin Spring

The Virgin Spring

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Silence

The Silence

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
The Swing of Things

The Swing of Things

2020
×
½
Edit this entry  
01
Through a Glass Darkly

Through a Glass Darkly

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Fårö Document 1979

Fårö Document 1979

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★½
Edit this entry  
30
Fårö Document

Fårö Document

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Passion of Anna

The Passion of Anna

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Shame

Shame

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Tale of Cinema

Tale of Cinema

2005
×
★★★½
Edit this entry