George has logged 326 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
8½

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
30
King Kong vs. Godzilla

King Kong vs. Godzilla

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Vice

Vice

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Cannibal Holocaust

Cannibal Holocaust

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Secret Honor

Secret Honor

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Charade

Charade

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Welcome to Marwen

Welcome to Marwen

2018
×
Read the review Edit this entry  
23
Fred Claus

Fred Claus

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Tully

Tully

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Mystery Train

Mystery Train

1989
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Night B4 Christmas

The Night B4 Christmas

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
16
M

M

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Eight Crazy Nights

Eight Crazy Nights

2002
×
½
Read the review Edit this entry  
15
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Wal-Mart: The High Cost of Low Price

Wal-Mart: The High Cost of Low Price

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Bo Burnham: What.

Bo Burnham: What.

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ben & Arthur

Ben & Arthur

2002
×
½
Read the review Edit this entry  
09
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Short Cuts

Short Cuts

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Following

Following

1998
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Predator

The Predator

2018
×
Read the review Edit this entry  
06
The Great Debaters

The Great Debaters

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Solaris

Solaris

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
3 Women

3 Women

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★
Edit this entry  
02
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Kids

Kids

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Venom

Venom

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
01
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry