George has logged 41 entries for films during January 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Alps

Alps

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Cookie's Fortune

Cookie's Fortune

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Kid Who Would Be King

The Kid Who Would Be King

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mary and Max

Mary and Max

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Mud

Mud

2012
×
★★★★
Edit this entry  
19
American History X

American History X

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Glass

Glass

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Macbeth

Macbeth

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Into the Wild

Into the Wild

2007
×
★★★½
Edit this entry  
14
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Burning

Burning

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Player

The Player

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Macbeth

Macbeth

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
08
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Thlípsi

Thlípsi

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Wife

The Wife

2017
×
Read the review Edit this entry  
07
Green Book

Green Book

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Escape Room

Escape Room

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★
Edit this entry  
02
Private Life

Private Life

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★
Edit this entry  
01
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry