tyler has logged 219 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
28
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Cats

Cats

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
18
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
The 1st Annual Live 'On Cinema' Oscar Special

The 1st Annual Live 'On Cinema' Oscar Special

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
Read the review Edit this entry  
12
The Trial

The Trial

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Coming to America

Coming to America

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
No Safe Spaces

No Safe Spaces

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
08
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Possession

Possession

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Popeye

Popeye

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
8½

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ernest Goes to Splash Mountain

Ernest Goes to Splash Mountain

1989
×
Read the review Edit this entry  
24
The Kitchen

The Kitchen

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Ernest Goes to School

Ernest Goes to School

1994
×
Read the review Edit this entry  
22
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Quarter Bin

Quarter Bin

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Tokyo Chorus

Tokyo Chorus

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Anderson Tapes

The Anderson Tapes

1971
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Grown Ups 2

Grown Ups 2

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Crumb

Crumb

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Your World As I See It

Your World As I See It

1994
×
★★
Read the review Edit this entry