Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
The Birds

The Birds

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ali Wong: Hard Knock Wife

Ali Wong: Hard Knock Wife

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Marc Maron: More Later

Marc Maron: More Later

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Boy Downstairs

The Boy Downstairs

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Life in a Day

Life in a Day

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Rope

Rope

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Hulk

Hulk

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Forty-Year-Old Version

The Forty-Year-Old Version

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Love, Gilda

Love, Gilda

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Symbiopsychotaxiplasm: Take One

Symbiopsychotaxiplasm: Take One

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Foreign Correspondent

Foreign Correspondent

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Out of Sight

Out of Sight

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Meek's Cutoff

Meek's Cutoff

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Point Break

Point Break

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Marc Maron: Too Real

Marc Maron: Too Real

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Wolverine

The Wolverine

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Clerks

Clerks

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Jay and Silent Bob Reboot

Jay and Silent Bob Reboot

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
Read the review Edit this entry  
19
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry