Treble has logged 180 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
20 Feet from Stardom

20 Feet from Stardom

2013
×
★★½
Edit this entry  
27
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Edit this entry  
23
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★½
Edit this entry  
23
Frank

Frank

2014
×
★★★★
Edit this entry  
20
Get Santa

Get Santa

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Maps to the Stars

Maps to the Stars

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Armstrong Lie

The Armstrong Lie

2013
×
★★★
Edit this entry  
15
Two Days, One Night

Two Days, One Night

2014
×
★★★★
Edit this entry  
09
Ilsa: She Wolf of the SS

Ilsa: She Wolf of the SS

1975
×
★★
Edit this entry  
06
R.I.P.D.

R.I.P.D.

2013
×
Edit this entry  
28
Maniac Cop

Maniac Cop

1988
×
★★★
Edit this entry  
28
Shock Treatment

Shock Treatment

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Contact

Contact

1997
×
★★★
Edit this entry  
26
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Edit this entry  
24
Ouija

Ouija

2014
×
½
Edit this entry  
24
Passion in the Desert

Passion in the Desert

1997
×
Edit this entry  
23
Annabelle

Annabelle

2014
×
Edit this entry  
20
Mulan

Mulan

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Nebraska

Nebraska

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Stuck on You

Stuck on You

2003
×
★½
Edit this entry  
17
The One I Love

The One I Love

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Frozen

Frozen

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
The Mothman Prophecies

The Mothman Prophecies

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Louis C.K.: Chewed Up

Louis C.K.: Chewed Up

2008
×
★★★½
Edit this entry  
12
Pootie Tang

Pootie Tang

2001
×
Read the review Edit this entry  
11
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Office Space

Office Space

1999
×
★★★
Edit this entry  
05
Slaying the Badger

Slaying the Badger

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Romance & Cigarettes

Romance & Cigarettes

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Napoleon

Napoleon

1927
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Napoleon

Napoleon

1927
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★
Edit this entry  
27
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cuban Fury

Cuban Fury

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Russian Ark

Russian Ark

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Sin City: A Dame to Kill For

Sin City: A Dame to Kill For

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
300: Rise of an Empire

300: Rise of an Empire

2014
×
★½
Edit this entry  
18
Big Ass Spider!

Big Ass Spider!

2013
×
★★½
Edit this entry  
18
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★★★
Edit this entry  
16
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
I Was Born, But...

I Was Born, But...

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The To Do List

The To Do List

2013
×
★★½
Edit this entry  
30
Lost in La Mancha

Lost in La Mancha

2002
×
★★★½
Edit this entry  
04
Histoire(s) du Cinéma: All the (Hi)stories

Histoire(s) du Cinéma: All the (Hi)stories

1988
×
★★
Edit this entry  
27
The Extraordinary Adventures of Adèle Blanc-Sec

The Extraordinary Adventures of Adèle Blanc-Sec

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Sky Captain and the World of Tomorrow

Sky Captain and the World of Tomorrow

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Red Desert

Red Desert

1964
×
★★★★
Edit this entry  
18
Germany Year Zero

Germany Year Zero

1948
×
★★★★
Edit this entry  
17
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Lone Ranger

The Lone Ranger

2013
×
Read the review Edit this entry