2020

Treebone Treebone’s year in review

Highest rated films

  • Palm Springs

    ★★★★½

  • Soul

    ★★★★

  • The Devil All the Time

    ★★★★

  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

    ★★★★

  • If Anything Happens I Love You

    ★★★★

  • Burrow

    ★★★★

  • Nobody Knows I'm Here

    ★★★★

  • The Speed Cubers

    ★★★★

  • Midsommar

    ★★★★★

  • Chernobyl

    ★★★★★

  • Blindspotting

    ★★★★★

  • Piper

    ★★★★★

  • A Taxi Driver

    ★★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★½

  • The Handmaiden

    ★★★★½

  • Memories of Murder

    ★★★★½

  • The Peanut Butter Falcon

    ★★★★½

  • From Dusk Till Dawn

    ★★★★½

  • Con Air

    ★★★★½

  • Anna and the Apocalypse

    ★★★★½

  • System Crasher

    ★★★★½

  • White Dog

    ★★★★½

  • The Most Beautiful Girl in the World

    ★★★★½

  • Dampfnudelblues

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 440 Films watched
  • 36.7 Average per month
  • 8.5 Average per week

Milestones

First Film

Bao

Jan 1

Most Watched

The Meatloaf Addict

twice

Await Further Instructions

twice

Boar's Head, Rare

twice

Winter Potato Dumplings

twice

Sauerkraut Coma

twice

Last Film

From Dusk Till Dawn 2: Texas Blood Money

Dec 30

Genres, countries & languages

Horror
173 films
Comedy
164 films
Thriller
148 films
Drama
119 films
Action
74 films
Mystery
49 films
Crime
48 films
Animation
45 films
Family
43 films
Fantasy
43 films
USA
268 films
Germany
82 films
UK
32 films
Canada
20 films
France
15 films
South Korea
13 films
Australia
10 films
Netherlands
10 films
Austria
9 films
Belgium
8 films
English
337 films
German
93 films
Spanish
27 films
Italian
14 films
French
12 films
Korean
12 films
Dutch
10 films
Russian
9 films
Japanese
7 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 19 Added 106

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Treebone’s most liked review

Truth or Dare

★★

Dieser Film ist eigentlich nur für Hardcore Fans des Final Destination Franchise. Truth or Dare ist nicht unbedingt so schlecht wie er überall gemacht wird. Er ist bis zu einem gewissen Punkt durchaus unterhaltsam, aber eben leider nie wirklich gut. Es gibt ein paar gute Ansätze aber am Ende bleibt es einfach ein Teenie-Horror Film. Für alle anderen, Six Pack Bier kaufen und "abschalten".

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Cans Without Labels
Average weighted rating:

1.1

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Kryger bleibt Krüger

Films Treebone watched in 2020

  • From Dusk Till Dawn 2: Texas Blood Money
  • From Dusk Till Dawn
  • Red Summer
  • Lost After Dark
  • Break
  • The Quake
  • They Call Me Renegade
  • Candyman: Farewell to the Flesh
  • The Flu
  • The Midnight Sky
  • Wishmaster
  • Soul
  • Digging Up the Marrow
  • Burrow
  • Wrong Cops
  • Black Water
  • The Last Circus
  • Follow Me
  • Spiral
  • Wrong
  • 1408
  • Children of the Corn
  • Shazam!
  • The Rundown
  • House on Haunted Hill
  • Saw IV
  • Children of the Corn II: The Final Sacrifice
  • Saw III
  • Jigsaw
  • The Omen
  • Hot Shots!
  • We Are the Night
  • Better Watch Out
  • Zwei Weihnachtsmänner
  • Hide and Seek
  • The Truth About Emanuel
  • How the Grinch Stole Christmas
  • Case 39
  • The Gift
  • The Foreigner
  • Office Space
  • Hot Tub Time Machine
  • Seven Psychopaths
  • There's Something About Mary
  • The Beach
  • Blutzbrüdaz
  • Office Christmas Party
  • Daniel Isn't Real
  • The Meatloaf Addict
  • Sound of Metal
  • Await Further Instructions
  • Silent
  • Death of Me
  • Tenet
  • Wrong Turn 3: Left for Dead
  • Peninsula
  • Eden Lake
  • Jack Frost
  • Michael Mittermeier - Lucky Punch - Die Todes-Wuchtl schlägt zurück
  • Oculus
  • Ach du lieber Harry
  • German Angst
  • Mikey
  • Christmas Crossfire
  • All Hallows' Eve 2
  • All Hallows' Eve
  • Drive Thru
  • Cub
  • The Blender
  • Channel Zero: Candle Cove
  • Fresh Meat
  • Terrifier
  • Monster Man
  • Boar's Head, Rare
  • Cabin Fever 2: Spring Fever
  • Cabin Fever
  • Over Christmas
  • House of 1000 Corpses
  • Compliance
  • Night Fare
  • Ihr könnt euch niemals sicher sein
  • Rabid Dogs
  • Rabid Dogs
  • Gott
  • Die Ferien des Monsieur Murot
  • Winter Potato Dumplings
  • Troll
  • Rage
  • Sauerkraut Coma
  • Hellstone
  • Jenseits des Spiegels
  • Mandy
  • If Anything Happens I Love You
  • Danny's Doomsday
  • Gretel & Hansel
  • Resident Evil
  • Teenage Mutant Ninja Turtles: Turtle Tunes
  • Amityville: Mt Misery Road
  • Poltergeist
  • Paranormal Activity: The Marked Ones
  • Lights Out
  • The Conjuring 2
  • The House of the Devil
  • Stories of the Dead
  • Tape_13
  • Cult of Chucky
  • Chucky's Vacation Slides
  • 11:23 - 09:59 (About Fear)
  • The Amityville Murders
  • Das kalte Gericht
  • He's Out There
  • Body
  • Await Further Instructions
  • You're Next
  • The Ordeal
  • The Hills Have Eyes
  • His House
  • The Hole in the Ground
  • Red Letter Day
  • Borgman
  • The SpongeBob Movie: Sponge on the Run
  • Tag
  • Jexi
  • Relic
  • Dave Made a Maze
  • Three Little Pigs
  • The Big Bad Wolf
  • Babes in the Woods
  • Ferdinand the Bull
  • Gingerclown
  • Tales of Halloween
  • The Stranger
  • The Texas Chain Saw Massacre
  • The Windmill Massacre
  • Behind the Mask: The Rise of Leslie Vernon
  • Braven
  • Nobody Sleeps in the Woods Tonight
  • Victor Crowley
  • Hatchet III
  • Hatchet II
  • Hatchet
  • Phantasm: Ravager
  • Once Upon a Snowman
  • Phantasm IV: Oblivion
  • Phantasm III: Lord of the Dead
  • Phantasm II
  • Playing with Fire
  • Phantasm
  • The Strangers
  • No One Misses Me!
  • Borat Subsequent Moviefilm
  • Sanctimony
  • The Barn
  • Hell Baby
  • White Dog
  • V/H/S/2
  • Monkey Shines
  • Violet & Daisy
  • Maximum Overdrive
  • The Lie
  • You Were Never Really Here
  • You Might Be the Killer
  • Downsizing
  • Office Uprising
  • Beast
  • South Park: The Pandemic Special
  • Assassination Nation
  • The Furies
  • Tailgate
  • We Summon the Darkness
  • Dead in 3 days
  • Hubie Halloween
  • The Legend of Timm Thaler
  • Cold Feet
  • Demonic Toys
  • Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile
  • Hotel Mumbai
  • Rechts. Deutsch. Radikal.
  • The Devil All the Time
  • American Mary
  • Daddy's Home 2
  • Puppet Master II
  • Puppet Master
  • Stepfather III
  • Stepfather II
  • The Stepfather
  • The Stepfather
  • Disturbia
  • Ödipussi
  • The Speed Cubers
  • The Babysitter: Killer Queen
  • #Alive
  • Groundhog Day
  • I'm Thinking of Ending Things
  • Butenland
  • Freaks – You're One of Us
  • When We First Met
  • Unbreakable Kimmy Schmidt: Kimmy vs. the Reverend
  • Killing Gunther
  • Loop
  • Freddy's Dead: The Final Nightmare
  • The Bar
  • Unfriended: Dark Web
  • Free Country

See all 440

World map

Highly rated films Treebone is yet to see

  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • The Father
  • Hamilton
  • Black Is King
  • Wolfwalkers
  • Mangrove
  • Quo Vadis, Aida?
  • Nomadland

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more