Trent has logged 253 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Inside Man

Inside Man

2006
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Fits

The Fits

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Ronin

Ronin

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
The Accountant

The Accountant

2016
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
22
SPL: Kill Zone

SPL: Kill Zone

2005
×
★★★
Edit this entry  
22
Kill Zone 2

Kill Zone 2

2015
×
★★★★
Edit this entry  
21
Sully

Sully

2016
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

2016
×
★★½
Edit this entry  
19
White Men Can't Jump

White Men Can't Jump

1992
×
★★★½
Edit this entry  
18
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★★
Edit this entry  
15
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Edit this entry  
14
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★★
Edit this entry  
11
New Jack City

New Jack City

1991
×
★★★½
Edit this entry  
10
King of New York

King of New York

1990
×
★★★½
Edit this entry  
09
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★
Edit this entry  
07
Training Day

Training Day

2001
×
★★★★
Edit this entry  
06
Kicks

Kicks

2016
×
★★★½
Edit this entry  
04
Moana

Moana

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Submarine

Submarine

2010
×
★★★
Edit this entry  
30
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★★
Edit this entry  
26
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Ernest & Celestine

Ernest & Celestine

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Don't Think Twice

Don't Think Twice

2016
×
★★★★
Edit this entry  
15
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★★
Edit this entry  
14
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
★½
Edit this entry  
12
M

M

1931
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★
Edit this entry  
10
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Network

Network

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★★
Edit this entry  
03
High-Rise

High-Rise

2015
×
★★
Edit this entry  
03
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★½
Edit this entry  
01
Why Don't You Play in Hell?

Why Don't You Play in Hell?

2013
×
★★★
Edit this entry  
31
They Live

They Live

1988
×
★★★½
Edit this entry  
30
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★½
Edit this entry  
29
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★
Edit this entry  
27
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Game

The Game

1997
×
★★★★
Edit this entry