trex888 has logged 119 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★
Edit this entry  
16
The Game

The Game

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Rocky IV

Rocky IV

1985
×
★★★
Edit this entry  
11
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
11
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Fedora

Fedora

1978
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
04
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Shaun the Sheep Movie

Shaun the Sheep Movie

2015
×
★★½
Edit this entry  
27
Fantastic Four

Fantastic Four

2005
×
★★★½
Edit this entry  
26
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Young Karl Marx

The Young Karl Marx

2017
×
★★★½
Edit this entry  
20
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★
Edit this entry  
12
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Platoon

Platoon

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★
Edit this entry  
31
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★½
Edit this entry  
24
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Misery

Misery

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Braveheart

Braveheart

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Onward

Onward

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Life Is Beautiful

Life Is Beautiful

1997
×
★★★★
Edit this entry  
14
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
09
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Warriors

The Warriors

1979
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Network

Network

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Crawl

Crawl

2019
×
★★★
Edit this entry  
02
Red Beard

Red Beard

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★
Edit this entry  
24
The Meaning of Life

The Meaning of Life

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry