Ashwin has logged 230 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Language Lessons

Language Lessons

2021
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
17
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Beta Test

The Beta Test

2021
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★★
Edit this entry  
14
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★
Edit this entry  
11
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Protégé

The Protégé

2021
×
★★★½
Edit this entry  
03
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★★
Edit this entry  
03
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

2012
×
★★½
Edit this entry  
02
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★★
Edit this entry  
02
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★★★
Edit this entry  
28
Snake Eyes: G.I. Joe Origins

Snake Eyes: G.I. Joe Origins

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Edit this entry  
10
Money Monster

Money Monster

2016
×
★★★½
Edit this entry  
10
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Insidious

Insidious

2010
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Edit this entry  
23
Zola

Zola

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bigger Stronger Faster*

Bigger Stronger Faster*

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Raw

Raw

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Lovesong

Lovesong

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Gunpowder Milkshake

Gunpowder Milkshake

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Loki

Loki

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
American Gigolo

American Gigolo

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Conspiracy

The Conspiracy

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Werewolves Within

Werewolves Within

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Incident at Loch Ness

Incident at Loch Ness

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Till Death

Till Death

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
America: The Motion Picture

America: The Motion Picture

2021
×
★★½
Edit this entry  
05
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Rise of the Planet of the Apes

Rise of the Planet of the Apes

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
No Sudden Move

No Sudden Move

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Tomorrow War

The Tomorrow War

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Femme Fatale

Femme Fatale

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry