Ashwin has logged 48 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Man Who Wasn't There

The Man Who Wasn't There

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Hudsucker Proxy

The Hudsucker Proxy

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★½
Edit this entry  
26
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wrath of Man

Wrath of Man

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Riders of Justice

Riders of Justice

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Set It Up

Set It Up

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Pitch Perfect 3

Pitch Perfect 3

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Pitch Perfect 2

Pitch Perfect 2

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★★
Edit this entry  
17
Thunderball

Thunderball

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Big Steal

The Big Steal

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Those Who Wish Me Dead

Those Who Wish Me Dead

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Invisible Guest

The Invisible Guest

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Together Together

Together Together

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★
Edit this entry  
08
Act of Violence

Act of Violence

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Quatermass Xperiment

The Quatermass Xperiment

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Seven Year Itch

The Seven Year Itch

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Brides of Dracula

The Brides of Dracula

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
How to Marry a Millionaire

How to Marry a Millionaire

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Cloverfield Paradox

The Cloverfield Paradox

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Final Girls

The Final Girls

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Candy Jar

Candy Jar

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Cloverfield

Cloverfield

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
To Have and Have Not

To Have and Have Not

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Hound of the Baskervilles

The Hound of the Baskervilles

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Ouija: Origin of Evil

Ouija: Origin of Evil

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Before I Wake

Before I Wake

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Dracula

Dracula

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Foreign Affair

A Foreign Affair

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Oculus

Oculus

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Curse of Frankenstein

The Curse of Frankenstein

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Victim

Victim

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry