Tyler has logged 55 entries for films during September 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
In Fabric

In Fabric

2018
×
★★★
Edit this entry  
29
Appleseed

Appleseed

2004
×
★★
Edit this entry  
28
Memoirs of an Invisible Man

Memoirs of an Invisible Man

1992
×
★★½
Edit this entry  
28
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Appleseed: Ex Machina

Appleseed: Ex Machina

2007
×
★★
Edit this entry  
26
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
★★★
Edit this entry  
25
Someone's Watching Me!

Someone's Watching Me!

1978
×
★★★
Edit this entry  
25
In Dreams

In Dreams

1999
×
★★½
Edit this entry  
25
Crawl

Crawl

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★½
Edit this entry  
23
Gods of the Plague

Gods of the Plague

1970
×
★★½
Edit this entry  
22
The Whistleblower

The Whistleblower

2010
×
★★½
Edit this entry  
22
Ghost in the Shell: The New Movie

Ghost in the Shell: The New Movie

2015
×
★★
Edit this entry  
22
Boxcar Bertha

Boxcar Bertha

1972
×
★★
Edit this entry  
21
Taking Lives

Taking Lives

2004
×
★★½
Edit this entry  
20
Anima

Anima

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Between Two Ferns: The Movie

Between Two Ferns: The Movie

2019
×
★★★
Edit this entry  
20
Rambo: Last Blood

Rambo: Last Blood

2019
×
★★
Edit this entry  
20
La Chienne

La Chienne

1931
×
Edit this entry  
20
The Ladykillers

The Ladykillers

2004
×
★★½
Edit this entry  
20
Hussy

Hussy

1980
×
★★½
Edit this entry  
19
Strip Nude for Your Killer

Strip Nude for Your Killer

1975
×
★★
Edit this entry  
19
Intolerable Cruelty

Intolerable Cruelty

2003
×
★★★
Edit this entry  
19
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

1925
×
★★★★
Edit this entry  
17
Gummo

Gummo

1997
×
★★★½
Edit this entry  
17
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

2012
×
★★★
Edit this entry  
16
Punishment Park

Punishment Park

1971
×
★★★½
Edit this entry  
15
Bayonetta: Bloody Fate

Bayonetta: Bloody Fate

2013
×
★★
Edit this entry  
15
Tom at the Farm

Tom at the Farm

2013
×
★★★★
Edit this entry  
15
When We Were Kings

When We Were Kings

1996
×
★★★½
Edit this entry  
14
Knife in the Water

Knife in the Water

1962
×
★★★
Edit this entry  
13
Mardock Scramble: The First Compression

Mardock Scramble: The First Compression

2010
×
★★½
Edit this entry  
13
The Death & Life of John F. Donovan

The Death & Life of John F. Donovan

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
British Sounds

British Sounds

1970
×
★★★★
Edit this entry  
13
Laura

Laura

1974
×
★★★½
Edit this entry  
13
Good Morning

Good Morning

2008
×
Edit this entry  
12
Sticky: A (Self) Love Story

Sticky: A (Self) Love Story

2016
×
★★
Edit this entry  
12
Mysteries of the Unseen World

Mysteries of the Unseen World

2013
×
★½
Edit this entry  
12
Child's Play

Child's Play

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Piranha II: The Spawning

Piranha II: The Spawning

1982
×
★★
Edit this entry  
09
Who's That Knocking at My Door

Who's That Knocking at My Door

1967
×
★★★
Edit this entry  
07
The Return of Godzilla

The Return of Godzilla

1984
×
★★
Edit this entry  
07
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★
Edit this entry  
05
Godzilla vs. Gigan

Godzilla vs. Gigan

1972
×
★½
Edit this entry  
05
Inseminoid

Inseminoid

1981
×
★★
Edit this entry  
03
Ghost in the Shell Arise - Border 4: Ghost Stands Alone

Ghost in the Shell Arise - Border 4: Ghost Stands Alone

2014
×
★★★
Edit this entry