peter has logged 138 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The King of Marvin Gardens

The King of Marvin Gardens

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Redacted

Redacted

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Paranoid Park

Paranoid Park

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
Read the review Edit this entry  
08
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Something Wild

Something Wild

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★
Edit this entry  
03
Jim & Andy: The Great Beyond

Jim & Andy: The Great Beyond

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Greenberg

Greenberg

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Snake Eyes

Snake Eyes

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Buffalo Juggalos

Buffalo Juggalos

2014
×
Read the review Edit this entry  
07
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Wendy and Lucy

Wendy and Lucy

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Halloween

Halloween

1978
×
★★★½
Edit this entry  
30
Carrie

Carrie

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Grizzly Man

Grizzly Man

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
3 Women

3 Women

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Caché

Caché

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Welcome to the Dollhouse

Welcome to the Dollhouse

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
Read the review Edit this entry  
02
Old Joy

Old Joy

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Meek's Cutoff

Meek's Cutoff

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Wendy and Lucy

Wendy and Lucy

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Square

The Square

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Weirdos

Weirdos

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Never Steady, Never Still

Never Steady, Never Still

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Borg vs McEnroe

Borg vs McEnroe

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Black Cop

Black Cop

2017
×
Read the review Edit this entry  
20
Ordinary Days

Ordinary Days

2017
×
Edit this entry  
20
Beach Rats

Beach Rats

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry