Emmy has logged 30 entries for films during January 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Demi Lovato: Simply Complicated

Demi Lovato: Simply Complicated

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
My Life as a Zucchini

My Life as a Zucchini

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Post

The Post

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Lovely Bones

The Lovely Bones

2009
×
Read the review Edit this entry  
22
Black Mirror: The Waldo Moment

Black Mirror: The Waldo Moment

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Paddington

Paddington

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Paddington

Paddington

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Black Mirror: White Bear

Black Mirror: White Bear

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Black Mirror: Be Right Back

Black Mirror: Be Right Back

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Black Mirror: The National Anthem

Black Mirror: The National Anthem

2011
×
Read the review Edit this entry  
16
Black Mirror: The Entire History of You

Black Mirror: The Entire History of You

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Black Mirror: Black Museum

Black Mirror: Black Museum

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Black Mirror: Metalhead

Black Mirror: Metalhead

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Black Mirror: Hang the DJ

Black Mirror: Hang the DJ

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Black Mirror: Crocodile

Black Mirror: Crocodile

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Black Mirror: Arkangel

Black Mirror: Arkangel

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Black Mirror: USS Callister

Black Mirror: USS Callister

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Atonement

Atonement

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Good Time

Good Time

2017
×
Read the review Edit this entry  
03
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
In a Heartbeat

In a Heartbeat

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Other People

Other People

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry