Tuomas has logged 558 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★½
Edit this entry  
28
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★
Edit this entry  
28
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★
Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
20
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★★★
Edit this entry  
20
2 or 3 Things I Know About Her

2 or 3 Things I Know About Her

1967
×
★★½
Edit this entry  
19
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Report

The Report

2019
×
Read the review Edit this entry  
19
Monos

Monos

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Watchmen

Watchmen

2019
×
Read the review Edit this entry  
16
6 Underground

6 Underground

2019
×
Read the review Edit this entry  
16
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★½
Edit this entry  
15
When They See Us

When They See Us

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Unbelievable

Unbelievable

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Luce

Luce

2019
×
★★★½
Edit this entry  
12
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★
Edit this entry  
12
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
Read the review Edit this entry  
08
Contempt

Contempt

1963
×
Read the review Edit this entry  
08
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★
Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
07
War and Peace

War and Peace

1965
×
Read the review Edit this entry  
05
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★
Edit this entry  
04
Capernaum

Capernaum

2018
×
Read the review Edit this entry  
03
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★★
Edit this entry  
03
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Triplets of Belleville

The Triplets of Belleville

2003
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Irishman

The Irishman

2019
×
Read the review Edit this entry  
01
Persepolis

Persepolis

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Prince - Sign o' the Times

Prince - Sign o' the Times

1987
×
Read the review Edit this entry  
30
American Movie

American Movie

1999
×
Read the review Edit this entry  
30
Senna

Senna

2010
×
Read the review Edit this entry  
30
The Last Waltz

The Last Waltz

1978
×
Read the review Edit this entry  
29
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Farewell

The Farewell

2019
×
Read the review Edit this entry  
28
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
Read the review Edit this entry  
27
A New Leaf

A New Leaf

1971
×
Read the review Edit this entry  
26
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
Read the review Edit this entry  
26
Le Notti Bianche

Le Notti Bianche

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Knives Out

Knives Out

2019
×
Read the review Edit this entry  
24
Dont Look Back

Dont Look Back

1967
×
Read the review Edit this entry  
24
Kanal

Kanal

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Host

The Host

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
Read the review Edit this entry