Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Who Is It

Who Is It

1993
×
Read the review Edit this entry  
16
Alien³

Alien³

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Saw V

Saw V

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Aliens

Aliens

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Alien

Alien

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert

The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The King's Man

The King's Man

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Game

The Game

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
How Did They Ever Make a Movie of Facebook?

How Did They Ever Make a Movie of Facebook?

2011
×
Read the review Edit this entry  
06
Hamlet

Hamlet

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
Read the review Edit this entry  
02
Legally Blonde: The Musical

Legally Blonde: The Musical

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

2022
×
Read the review Edit this entry  
29
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hairspray

Hairspray

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Adventureland

Adventureland

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Miss Americana

Miss Americana

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Belfast

Belfast

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Cat in the Hat

The Cat in the Hat

2003
×
Read the review Edit this entry  
10
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry