Robert has logged 42 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Man Who Fell to Earth

The Man Who Fell to Earth

1976
×
★★★
Edit this entry  
30
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Where the Wild Things Are

Where the Wild Things Are

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Spirit: Stallion of the Cimarron

Spirit: Stallion of the Cimarron

2002
×
★★★
Edit this entry  
28
Trash Humpers

Trash Humpers

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Parasite

Parasite

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
24
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Garfield

Garfield

2004
×
½
Read the review Edit this entry  
23
The Hourglass Sanatorium

The Hourglass Sanatorium

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
23
A Page of Madness

A Page of Madness

1926
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Time Bandits

Time Bandits

1981
×
★★★
Edit this entry  
22
Okja

Okja

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★½
Edit this entry  
21
Soul Survivors

Soul Survivors

2001
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Jesus, Bro!

Jesus, Bro!

2017
×
Read the review Edit this entry  
20
The Host

The Host

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Barking Dogs Never Bite

Barking Dogs Never Bite

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Mother

Mother

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Where the Dead Go to Die

Where the Dead Go to Die

2012
×
Read the review Edit this entry  
16
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★
Edit this entry  
16
Trump vs the Illuminati

Trump vs the Illuminati

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
14
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Cool Cat Fights Coronavirus

Cool Cat Fights Coronavirus

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Belly

Belly

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Nowhere

Nowhere

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Caché

Caché

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Cat in the Hat

The Cat in the Hat

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
World's Greatest Dad

World's Greatest Dad

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry