turner183 has logged 53 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
House

House

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
30
A Close Shave

A Close Shave

1995
×
★★★
Edit this entry  
30
A Grand Day Out

A Grand Day Out

1989
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Santa Claus Conquers the Martians

Santa Claus Conquers the Martians

1964
×
Edit this entry  
23
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★
Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
Edit this entry  
21
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
09
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
22
House

House

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
20
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Machinist

The Machinist

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Argo

Argo

2012
×
★★★★
Edit this entry  
24
Training Day

Training Day

2001
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Training Day

Training Day

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Death Note

Death Note

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★
Edit this entry  
09
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Future Diary

The Future Diary

2011
×
★★★½
Edit this entry  
16
DARLING in the FRANXX

DARLING in the FRANXX

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Team America: World Police

Team America: World Police

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★
Edit this entry  
10
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Super Mario Bros.

Super Mario Bros.

1993
×
½
Edit this entry  
22
Hitman's Wife's Bodyguard

Hitman's Wife's Bodyguard

2021
×
★★★★
Edit this entry  
20
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Guilty Crown

Guilty Crown

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Cowboy Bebop

Cowboy Bebop

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Cowboy Bebop: The Movie

Cowboy Bebop: The Movie

2001
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

1988
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Resident Evil

Resident Evil

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Resident Evil: The Final Chapter

Resident Evil: The Final Chapter

2016
×
★★★★
Edit this entry  
14
Resident Evil: Retribution

Resident Evil: Retribution

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Resident Evil: Afterlife

Resident Evil: Afterlife

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Resident Evil: Afterlife

Resident Evil: Afterlife

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Resident Evil: Extinction

Resident Evil: Extinction

2007
×
★★★½
Edit this entry