Sort by

TvShowsQueen has logged 151 entries for films during September 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
30
A Man Called Ove

A Man Called Ove

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Rocky II

Rocky II

1979
×
★★★★
Edit this entry  
29
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★★
Edit this entry  
29
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★★
Edit this entry  
29
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★½
Edit this entry  
28
How to Train Your Dragon: The Hidden World

How to Train Your Dragon: The Hidden World

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
How to Train Your Dragon 2

How to Train Your Dragon 2

2014
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Thing

The Thing

2011
×
★★★
Edit this entry  
28
El sur

El sur

1983
×
★★★★
Edit this entry  
27
Infernal Affairs III

Infernal Affairs III

2003
×
★★★
Edit this entry  
26
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★★
Edit this entry  
26
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Peninsula

Peninsula

2020
×
★★★
Edit this entry  
26
Seoul Station

Seoul Station

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
Burning

Burning

2018
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Edit this entry  
24
Absurd Encounter with Fear

Absurd Encounter with Fear

1967
×
Edit this entry  
24
Lady Blue Shanghai

Lady Blue Shanghai

2010
×
★★★
Edit this entry  
24
The Alphabet

The Alphabet

1969
×
★★★
Edit this entry  
24
Boat

Boat

2007
×
★★
Edit this entry  
24
Guns Akimbo

Guns Akimbo

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mary and Max

Mary and Max

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★★
Edit this entry  
23
Tsotsi

Tsotsi

2005
×
★★★
Edit this entry  
23
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★
Edit this entry  
22
Guzaarish

Guzaarish

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Burden

Burden

2018
×
★★★
Edit this entry  
22
The Sky Is Pink

The Sky Is Pink

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Black Cat, White Cat

Black Cat, White Cat

1998
×
Edit this entry  
21
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Persona

Persona

1966
×
★★★★
Edit this entry  
21
Oasis

Oasis

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★½
Edit this entry  
20
Justice League

Justice League

2017
×
★★★½
Edit this entry  
20
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★
Edit this entry  
19
One A.M.

One A.M.

1916
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Circus

The Circus

1928
×
★★★★
Edit this entry  
19
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★
Edit this entry  
19
Chasing Coral

Chasing Coral

2017
×
★★★★
Edit this entry  
19
Black Girl

Black Girl

1966
×
★★★½
Edit this entry  
19
Talaash

Talaash

2012
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Lost World: Jurassic Park

The Lost World: Jurassic Park

1997
×
★★★★
Edit this entry  
18
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★
Edit this entry  
18
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry