Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Prague

Prague

2006
×
★★½
Edit this entry  
06
Pusher

Pusher

1996
×
★★★★
Edit this entry  
06
Charlie Countryman

Charlie Countryman

2013
×
★★★
Edit this entry  
04
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Man Bites Dog

Man Bites Dog

1992
×
★★★½
Edit this entry  
03
Ratcatcher

Ratcatcher

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Broken English

Broken English

2007
×
★★½
Edit this entry  
03
Bleeder

Bleeder

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Polar

Polar

2019
×
★★★
Edit this entry  
02
The Unknown Saint

The Unknown Saint

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Father

The Father

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
26
X-Men: First Class

X-Men: First Class

2011
×
★★★½
Edit this entry  
17
Pacific Rim: Uprising

Pacific Rim: Uprising

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★
Edit this entry  
15
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★½
Edit this entry  
14
L.A. Without a Map

L.A. Without a Map

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Human Traffic

Human Traffic

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Einstein and Eddington

Einstein and Eddington

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Casanova

Casanova

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
01
You, Me and Him

You, Me and Him

2017
×
★½
Edit this entry  
31
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
31
What We Did on Our Holiday

What We Did on Our Holiday

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Much Ado About Nothing

Much Ado About Nothing

2011
×
Edit this entry  
06
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★
Edit this entry  
06
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★
Edit this entry  
06
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★½
Edit this entry  
06
Violent Cop

Violent Cop

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★½
Edit this entry  
14
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★★
Edit this entry  
27
30 Days Max

30 Days Max

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Falling Down

Falling Down

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Runaways

The Runaways

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
After Hours

After Hours

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Scream

Scream

1996
×
Read the review Edit this entry  
19
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

2019
×
★★★★
Edit this entry  
11
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Asterix & Obelix: God Save Britannia

Asterix & Obelix: God Save Britannia

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
18
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★★
Edit this entry  
09
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Feminists: What Were They Thinking?

Feminists: What Were They Thinking?

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Pink Floyd : The Story of Wish You Were Here

Pink Floyd : The Story of Wish You Were Here

2012
×
Edit this entry  
05
The Rolling Stones: Olé Olé Olé! – A Trip Across Latin America

The Rolling Stones: Olé Olé Olé! – A Trip Across Latin America

2016
×
Edit this entry