txdrmst has logged 44 entries for films during October 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Bodied

Bodied

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Smashed

Smashed

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Post Tenebras Lux

Post Tenebras Lux

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Argo

Argo

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Duck Butter

Duck Butter

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mississippi Grind

Mississippi Grind

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Begin Again

Begin Again

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Martha Marcy May Marlene

Martha Marcy May Marlene

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Christine

Christine

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Warrior

Warrior

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Gloria Bell

Gloria Bell

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Hot Summer Nights

Hot Summer Nights

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
We the Animals

We the Animals

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Late Night

Late Night

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Miami Connection

Miami Connection

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Night Is Short, Walk on Girl

Night Is Short, Walk on Girl

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Kaili Blues

Kaili Blues

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Summer of 84

Summer of 84

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Ninth Configuration

The Ninth Configuration

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Nocturama

Nocturama

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Dredd

Dredd

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Into the Forest

Into the Forest

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Jaws

Jaws

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Others

The Others

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Green Fog

The Green Fog

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The 'Burbs

The 'Burbs

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Another Year

Another Year

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Joker

Joker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Submarine

Submarine

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry