• The Haunted Castle

    ★★

  • Hard Luck

    ★★★★

  • The Haunted House

    ★★★★½

  • The Kid

    ★★★★½

  • The Phantom Carriage

    ★★★★½

  • Neighbors

    ★★★★

  • The Symbol of the Unconquered

    ★★★★½

  • The Scarecrow

    ★★★★

  • The Golem

    ★★★

  • Convict 13

    ★★★★

  • The Parson's Widow

    ★★★½

  • Fante-Anne

    ★★★★

  • One Week

    ★★★★½

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★★★

  • The Spiders - The Diamond Ship

    ★★★

  • Within Our Gates

    ★★★★½

  • The Garage

    ★★★

  • The Monastery of Sendomir

    ★★★★½

  • Harakiri

    ★★★½

  • A Day's Pleasure

    ★★★★

  • The Spiders - The Golden Lake

    ★★★½

  • Back Stage

    ★★★

  • Sunnyside

    ★★★½

  • Different from the Others

    ★★★

  • The President

    ★★½

  • Kuleshov Effect

  • Shoulder Arms

    ★★★★½

  • The Cook

    ★★★

  • A Dog's Life

    ★★★★½

  • The Bell Boy

    ★★★★½

  • Out West

    ★½

  • The Outlaw and His Wife

    ★★★★½

  • Coney Island

    ★★★

  • Oh, Doctor!

    ★★½

  • His Wedding Night

    ★½

  • The Rough House

    ★★★★

  • The Immigrant

    ★★★★½

  • The Butcher Boy

    ★★½

  • A Man There Was

    ★★★★★

  • Easy Street

    ★★★★★

  • The Rink

    ★★★★

  • One A.M.

    ★★★★

  • The Fireman

    ★★★★

  • The Floorwalker

    ★★★★

  • The Birth of a Nation

    ★★★★★

  • Hypocrites

    ★★★½

  • Ingeborg Holm

    ★★★★½

  • Suspense.

  • Falling Leaves

  • The Consequences of Feminism

  • I.B. Dam and the Whole Dam Family

  • The Whole Dam Family and the Dam Dog

  • The Terrible Turkish Executioner

  • Life of an American Fireman

  • Electrocuting an Elephant

  • A Trip to the Moon

  • Serpentine Dance by Lina Esbrard

  • The Kiss

  • At the Floral Ball

  • The Merry Skeleton

  • Something Good - Negro Kiss

  • Snowball Fight

  • Serpentine Dance

  • The Kiss

  • The Cabbage-Patch Fairy

  • Childish Quarrel

  • Demolition of a Wall

  • The Arrival of a Train at La Ciotat

  • Baby's Meal

  • Workers Leaving the Lumière Factory

  • Déjeuner du Chat

  • Passage of Venus