Tyler has logged 314 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Persona

Persona

1966
×
★★★★
Edit this entry  
30
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Prisoner of Zenda

The Prisoner of Zenda

1937
×
★★★★
Edit this entry  
28
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
Edit this entry  
26
Day for Night

Day for Night

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Fred Claus

Fred Claus

2007
×
Edit this entry  
25
Magic Mike

Magic Mike

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Instant Family

Instant Family

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
Read the review Edit this entry  
23
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Lamp

The Lamp

1959
×
Edit this entry  
22
Black Legion

Black Legion

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Game

The Game

1997
×
★★★★
Edit this entry  
22
47 Meters Down: Uncaged

47 Meters Down: Uncaged

2019
×
★★
Edit this entry  
21
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★½
Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Under the Volcano

Under the Volcano

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
18
They Live by Night

They Live by Night

1948
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Way Way Back

The Way Way Back

2013
×
★★★
Edit this entry  
16
The Limey

The Limey

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Amarcord

Amarcord

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Red River

Red River

1948
×
★★★★
Edit this entry  
13
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

1974
×
★★★
Edit this entry  
12
The Intruder

The Intruder

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Summer with Monika

Summer with Monika

1953
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★
Edit this entry  
07
Killer's Kiss

Killer's Kiss

1955
×
★★★
Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The 47 Ronin

The 47 Ronin

1941
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Westerner

The Westerner

1940
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Gosford Park

Gosford Park

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
In The Barren Backwoods

In The Barren Backwoods

×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Who Shot You?

Who Shot You?

×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★
Edit this entry  
29
Countdown

Countdown

2019
×
★★½
Edit this entry  
28
The Irishman: In Conversation

The Irishman: In Conversation

2019
×
Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The American Dream.

The American Dream.

×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Battle of Midway

The Battle of Midway

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Cheyenne Autumn

Cheyenne Autumn

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Rio Grande

Rio Grande

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry