Tylot has logged 37 entries for films during October 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
I Married a Witch

I Married a Witch

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Evil Toons

Evil Toons

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Coraline

Coraline

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Killing

The Killing

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Cats

Cats

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Eight Days a Week

Eight Days a Week

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Come and See

Come and See

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Beach Babes from Beyond

Beach Babes from Beyond

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Gay Divorcee

The Gay Divorcee

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Sick: The Life and Death of Bob Flanagan, Supermasochist

Sick: The Life and Death of Bob Flanagan, Supermasochist

1997
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Comic Book Villains

Comic Book Villains

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Test Tube Teens from the Year 2000

Test Tube Teens from the Year 2000

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Lolita

Lolita

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Scarface

Scarface

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Rock 'n' Roll Frankenstein

Rock 'n' Roll Frankenstein

1999
×
½
Read the review Edit this entry  
13
The 40 Year Old Virgin

The 40 Year Old Virgin

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Just One of the Guys

Just One of the Guys

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Bad Taste

Bad Taste

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
White Chicks

White Chicks

2004
×
½
Read the review Edit this entry  
08
American Pie Presents: Girls' Rules

American Pie Presents: Girls' Rules

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Three Coins in the Fountain

Three Coins in the Fountain

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Kate & Leopold

Kate & Leopold

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
Read the review Edit this entry  
03
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Gilda

Gilda

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry