2021

Kyle Kyle’s year to date

Highest rated films

  • WandaVision

    ★★★★

  • Malcolm & Marie

    ★★★★

  • Godzilla vs. Kong

    ★★★½

  • Bad Trip

    ★★★½

  • 10 Things I Hate About You

    ★★★★★

  • Beginners

    ★★★★★

  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

    ★★★★★

  • John Mulaney: The Comeback Kid

    ★★★★★

  • Bo Burnham: Make Happy

    ★★★★★

  • John Mulaney: New in Town

    ★★★★★

  • Bo Burnham: What.

    ★★★★★

  • Middleditch & Schwartz

    ★★★★★

  • Deadpool

    ★★★★½

  • GoodFellas

    ★★★★½

  • My Neighbor Totoro

    ★★★★½

  • Promising Young Woman

    ★★★★½

  • 12 Years a Slave

    ★★★★½

  • Persona

    ★★★★½

  • Dog Day Afternoon

    ★★★★½

  • After Hours

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 117 Films watched
  • 29.2 Average per month
  • 7.3 Average per week

Milestones

First Film

Chadwick Boseman: A Tribute for a King

Jan 1

Most Watched

Deadpool 2

twice

Bad Trip

twice

Last Film

Deadpool 2

Apr 17

Genres, countries & languages

Comedy
67 films
Drama
40 films
Thriller
22 films
Action
17 films
Romance
16 films
Crime
14 films
Documentary
13 films
Horror
12 films
Mystery
11 films
Sci Fi
10 films
USA
103 films
UK
6 films
Canada
5 films
France
4 films
Poland
3 films
Switzerland
2 films
Sweden
1 film
Japan
1 film
Austria
1 film
Brazil
1 film
English
111 films
French
7 films
Spanish
4 films
Italian
3 films
Korean
3 films
Japanese
2 films
Russian
2 films
German
2 films
Polish
2 films
Romanian
1 film

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 73 Added 233

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Kyle’s most liked review

After Hours

★★★★½

This is literally a horror movie.
It’s like Good Time but funnier, and scarier.

More reviews

Kyle’s most liked list

Highs and lows

Highest Average

GoodFellas
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Little Nicky
Average weighted rating:

2.2

Most Popular

Deadpool
Average weighted rating:

3.7

Most Obscure

BROCKHAMPTON: THE TOP OF THE MOUNTAIN

Films Kyle watched in 2021

  • Deadpool 2
  • Love and Monsters
  • Chronicle
  • San Andreas
  • Deadpool 2
  • All-American Trash
  • Deadpool
  • Oculus
  • Two Distant Strangers
  • Promising Young Woman
  • BROCKHAMPTON: THE TOP OF THE MOUNTAIN
  • Straight Outta Compton
  • Absentia
  • Super Dark Times
  • Donald Glover: Weirdo
  • Bad Trip
  • Shiva Baby
  • Godzilla vs. Kong
  • Blair Witch
  • Frozen
  • Unfriended: Dark Web
  • Haunt
  • Videodrome
  • Hell House LLC
  • Mistress America
  • Obvious Child
  • Kicking and Screaming
  • Bad Trip
  • Harold & Kumar Go to White Castle
  • American Reunion
  • Spree
  • American Wedding
  • American Pie 2
  • Ocean's Eight
  • Jay and Silent Bob Reboot
  • Adam Sandler: 100% Fresh
  • Tusk
  • Jay and Silent Bob Strike Back
  • Bo Burnham: What.
  • Bo Burnham: Make Happy
  • Chasing Amy
  • Little Nicky
  • An Evening with Tim Heidecker
  • Lock, Stock and Two Smoking Barrels
  • Juice
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Airplane!
  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • WandaVision
  • Mallrats
  • Dumb and Dumber
  • Happy Gilmore
  • Fantastic Planet
  • Minari
  • Jackass 3.5
  • Jackass 2.5
  • The House of the Devil
  • Step Brothers
  • Lars and the Real Girl
  • Dog Day Afternoon
  • Nomadland
  • Home
  • Jackass 3D
  • The King of Staten Island
  • Clerks
  • Raising Arizona
  • Old School
  • Jackass: The Movie
  • The Web
  • Jackass Number Two
  • Clerks II
  • Mr. Peabody & Sherman
  • Funny People
  • Murder Mystery
  • GoodFellas
  • John Mulaney: New in Town
  • Hoop Dreams
  • Malcolm & Marie
  • Black Mirror: White Christmas
  • We Bought a Zoo
  • Love, Antosha
  • Ouija: Origin of Evil
  • Middleditch & Schwartz
  • Black Mirror: Hang the DJ
  • Wendy and Lucy
  • Black Mirror: Playtest
  • Liar Liar
  • Hard Eight
  • Persona
  • This Is the End
  • Black Mirror: Black Museum
  • The Dawn Wall
  • 22 Jump Street
  • Jim & Andy: The Great Beyond
  • 21 Jump Street
  • 10 Things I Hate About You
  • Three Colors: Red
  • My Brother Jordan
  • Time
  • Thoroughbreds
  • Feels Good Man
  • Collateral
  • A Hard Day's Night
  • Three Colors: White
  • Bridesmaids
  • Beginners
  • Crank
  • After Hours
  • The Way Back
  • Point Break
  • This Is Spinal Tap
  • My Neighbor Totoro
  • Three Colors: Blue
  • 12 Years a Slave
  • Citizen Kane
  • Celeste & Jesse Forever
  • Chadwick Boseman: A Tribute for a King

World map

Highly rated films Kyle is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Judas and the Black Messiah
  • Mass
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • CODA
  • Petite maman
  • On the Count of Three
  • Raya and the Last Dragon

Highly rated with Kyle’s friends Patron

  • Whiplash
  • Groundhog Day
  • La La Land
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • GoodFellas
  • The Silence of the Lambs
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Inglourious Basterds
  • City of God
  • The Godfather
  • Parasite
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Pulp Fiction
  • 2001: A Space Odyssey
  • Spirited Away
  • Come and See
  • La Haine
  • Before Sunrise
  • The Empire Strikes Back
  • Before Sunset
  • Harakiri
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • Moonlight
  • Fight Club
  • Seven Samurai
  • Magnolia
  • The Shining
  • Inception
  • The Dark Knight
  • The Social Network
  • Marriage Story
  • Se7en
  • Mulholland Drive
  • Do the Right Thing
  • Uncut Gems
  • Chungking Express
  • Fantastic Mr. Fox
  • Apocalypse Now
  • The Handmaiden
  • The Wolf of Wall Street
  • There Will Be Blood
  • Paris, Texas
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • The Truman Show
  • Singin' in the Rain
  • The Grand Budapest Hotel
  • Before Midnight
  • Jurassic Park
  • Prisoners
  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind
  • Interstellar
  • Rear Window
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • Ratatouille
  • Knives Out
  • Shrek
  • Little Women
  • Black Swan
  • Fargo
  • The Graduate

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more