ullmann has logged 153 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Iceman

The Iceman

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Looper

Looper

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Footloose

Footloose

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Lookout

The Lookout

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Now You See Me 2

Now You See Me 2

2016
×
Read the review Edit this entry  
24
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Men in the City

Men in the City

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Miss Kiet's Children

Miss Kiet's Children

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hollywoodland

Hollywoodland

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Revolutionary Road

Revolutionary Road

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Super 8

Super 8

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Ted

Ted

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
50/50

50/50

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Surprise

The Surprise

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
For the Love of Spock

For the Love of Spock

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mister Twister on Stage

Mister Twister on Stage

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Mister Twister Goes Camping

Mister Twister Goes Camping

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Mister Twister: Class of Fun

Mister Twister: Class of Fun

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Nine Queens

Nine Queens

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Tallulah

Tallulah

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Inception

Inception

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Argo

Argo

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
True Grit

True Grit

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Freeheld

Freeheld

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Gone Baby Gone

Gone Baby Gone

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Accountant

The Accountant

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Confessions

The Confessions

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
I Love You Phillip Morris

I Love You Phillip Morris

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Amanda Knox

Amanda Knox

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Up in the Air

Up in the Air

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Weiner

Weiner

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Florence Foster Jenkins

Florence Foster Jenkins

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sully

Sully

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Garfield: A Tail of Two Kitties

Garfield: A Tail of Two Kitties

2006
×
Read the review Edit this entry  
19
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi

13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry