Parker has logged 57 entries for films during January 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
21 Years: Richard Linklater

21 Years: Richard Linklater

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
August Underground's Mordum

August Underground's Mordum

2003
×
Read the review Edit this entry  
30
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Femme Fatale

Femme Fatale

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Full Frontal

Full Frontal

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Ruins

The Ruins

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Megan Is Missing

Megan Is Missing

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Jaws: The Revenge

Jaws: The Revenge

1987
×
Read the review Edit this entry  
28
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Firecracker

Firecracker

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Fatal Games

Fatal Games

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Meridian

Meridian

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Beyond Re-Animator

Beyond Re-Animator

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The 40 Year Old Virgin

The 40 Year Old Virgin

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Sisters

Sisters

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Grandma's Boy

Grandma's Boy

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Road Trip

Road Trip

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Casualties of War

Casualties of War

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
American Sniper

American Sniper

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
From Beyond

From Beyond

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Terminal City Ricochet

Terminal City Ricochet

1990
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Five Element Ninjas

Five Element Ninjas

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Snake Eyes

Snake Eyes

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Wayne's World 2

Wayne's World 2

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Safe Haven

Safe Haven

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Joe's Apartment

Joe's Apartment

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mission: Impossible II

Mission: Impossible II

2000
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Fury

The Fury

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Van Nuys Blvd.

Van Nuys Blvd.

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Permanent Midnight

Permanent Midnight

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Hammer

The Hammer

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Two-Lane Blacktop

Two-Lane Blacktop

1971
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Superchick

Superchick

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Scotland, PA

Scotland, PA

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Airport 1975

Airport 1975

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Earthquake

Earthquake

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Crow: Wicked Prayer

The Crow: Wicked Prayer

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Crow: Salvation

The Crow: Salvation

2000
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Misery

Misery

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
In Search of… the Perfect '10'

In Search of… the Perfect '10'

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
New Wave Hookers

New Wave Hookers

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
In Your Eyes

In Your Eyes

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Driller

Driller

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry