ultrasensitive has written 13 reviews for films during 2021.

  • Promising Young Woman

    Promising Young Woman

    ★★★½

    terrible film. sucked ass, really. this is the only kind of bad cinema that should exist

  • Start-Up

    Start-Up

    ★★★½

    the cast !!!! but specifically !!!! the cameos !!!! i shat my pants the moment i saw lee bo young and yeo jin goo

  • Banana Fish

    Banana Fish

    there are no excuses for an adaptation made in 2018 and if you think otherwise, well, i have news for you

    — the side characters are all so badly written you would at least expect the main ones to not be so lame but !!! no !!! there you go !!! a japanese twink virgin student and a troubled white american male teenager that knows how to shoot a gun !!!

    — features gangs, drugs, murder, several instances of rape,…

  • Burning

    Burning

    ★★★★½

    It started out orange, and then blood red, and purple to navy blue... Meanwhile it's getting darker and the sunset is disappearing, and suddenly tears start to fall. 'Ah, it seems like I have reached the end of the world', this thought came to my mind, and I also wanted to disappear like that sunset. Dying is too scary, so I wished I could disappear like I never existed.

  • In the Mood for Love

    In the Mood for Love

    ★★★★★

    This is just a rehearsal.

  • La Haine

    La Haine

    ★★★★

    C'est l'histoire d'un homme qui tombe d'un immeuble de 50 étages. Le mec, au fur et à mesure de sa chute, il se répète sans cesse pour se rassurer: «Jusqu'ici tout va bien... Jusqu'ici tout va bien... Jusqu'ici tout va bien.» Mais l'important, c'est pas la chute. C'est l'atterrissage.

  • Minari

    Minari

    ★★★★

    the little kid's laugh

  • Plane Crazy

    Plane Crazy

    i, too, would rather jump out of a plane than kiss a man. good for her

  • One Million Yen Girl

    One Million Yen Girl

    ★★★★★

    I want to go to a town where nobody knows me.

  • Shoplifters

    Shoplifters

    ★★★★

    Giving birth automatically makes you a mother?

  • Lady Bird

    Lady Bird

    ★★½

    College Professor: Lady Bird, is that your given name?

    Christine: Yeah.

    College Professor: Why is it in quotes?

    Christine: I gave it to myself, it’s given to me by me.

  • Parasite

    Parasite

    ★★★★★

    Ki Taek: You said it. She's so naive and nice. She's rich but she's still nice.

    Chung Sook: Not "Rich but still nice." Nice because she's rich, you know? Hell, if I had all this money, I'd be nice too!