Highest rated films

  • Parasite

    ★★★★★

  • In the Mood for Love

    ★★★★★

  • Kiki's Delivery Service

    ★★★★★

  • One Million Yen Girl

    ★★★★★

  • Attack on Titan: Crimson Bow and Arrow

    ★★★★★

  • Perfect Blue

    ★★★★½

  • Burning

    ★★★★½

  • Chungking Express

    ★★★★

  • Shoplifters

    ★★★★

  • Moonlight

    ★★★½

  • Aladdin

    ★★★½

  • Crash Landing on You

    ★★★½

  • Manuelita

    ★★★½

  • Little Women

    ★★★

  • The Last Black Man in San Francisco

    ★★★

  • Rope

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 29 Films watched
  • 2.4 Average per month
  • 0.6 Average per week

Milestones

First Film

Moonlight

Jan 1

Last Film

Banana Fish

Dec 18

Genres, countries & languages

Drama
22 films
Comedy
11 films
Animation
5 films
Romance
4 films
Thriller
4 films
Mystery
3 films
Fantasy
3 films
Family
3 films
Adventure
3 films
Crime
2 films
South Korea
13 films
USA
7 films
Japan
6 films
Hong Kong
2 films
Mongolia
1 film
China
1 film
Argentina
1 film
Sweden
1 film
Korean
13 films
English
11 films
Japanese
7 films
French
2 films
Spanish
2 films
Cantonese
2 films
Swedish
1 film
Urdu
1 film
Chinese
1 film

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

My ID is Gangnam Beauty
Average weighted rating:

2.9

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Empress Ki
Average weighted rating:

3.6

Films ultrasensitive watched in 2020

  • Banana Fish
  • Attack on Titan: Crimson Bow and Arrow
  • True Beauty
  • Empress Ki
  • The K2
  • Healer
  • Aladdin
  • Chungking Express
  • Manuelita
  • Rope
  • Itaewon Class
  • My Love From Another Star
  • My ID is Gangnam Beauty
  • It's Okay to Not Be Okay
  • Midsommar
  • Crash Landing on You
  • Parasite
  • The School Nurse Files
  • SKY Castle
  • Burning
  • Perfect Blue
  • In the Mood for Love
  • The Last Black Man in San Francisco
  • Kiki's Delivery Service
  • One Million Yen Girl
  • Little Women
  • Shoplifters
  • Lady Bird
  • Moonlight

World map

Highly rated films ultrasensitive is yet to see

  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • Hamilton
  • Black Is King
  • Wolfwalkers
  • Quo vadis, Aida?
  • Soul
  • Mangrove

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more