Sort by

Owen has logged 35 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
A Parks and Recreation Special

A Parks and Recreation Special

2020
×
Edit this entry  
30
Day for Night

Day for Night

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Julien Donkey-Boy

Julien Donkey-Boy

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
David Blaine: Magic Man

David Blaine: Magic Man

1998
×
Edit this entry  
21
Gummo

Gummo

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Teacher's Pet

Teacher's Pet

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Visual Mafia

Visual Mafia

1995
×
Edit this entry  
19
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Lolita

Lolita

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Spartacus

Spartacus

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Charlotte and Her Boyfriend

Charlotte and Her Boyfriend

1960
×
Edit this entry  
05
Tin Toy

Tin Toy

1988
×
Read prior review Edit this entry  
05
Red's Dream

Red's Dream

1987
×
Read prior review Edit this entry  
04
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Killer's Kiss

Killer's Kiss

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Seafarers

The Seafarers

1953
×
Read the review Edit this entry  
04
Fear and Desire

Fear and Desire

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Corner in Wheat

A Corner in Wheat

1909
×
Edit this entry  
03
Luxo Jr.

Luxo Jr.

1986
×
Read the review Edit this entry  
03
The Adventures of André and Wally B.

The Adventures of André and Wally B.

1984
×
Edit this entry  
02
Honeyland

Honeyland

2019
×
★★★½
Edit this entry  
02
Day of the Fight

Day of the Fight

1951
×
Edit this entry  
02
Flying Padre

Flying Padre

1951
×
Edit this entry