Owen has logged 41 entries for films during June 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Big Shave

The Big Shave

1967
×
Edit this entry  
25
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Infernal Affairs

Infernal Affairs

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Love Is the Message, the Message Is Death

Love Is the Message, the Message Is Death

2016
×
Read the review Edit this entry  
18
Wrinkles the Clown

Wrinkles the Clown

2019
×
★★★
Edit this entry  
18
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Dark Crystal

The Dark Crystal

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Incredible Theft of Celine's Beloved

The Incredible Theft of Celine's Beloved

2020
×
Read the review Edit this entry  
15
Miss Juneteenth

Miss Juneteenth

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
An Autumn's Tale

An Autumn's Tale

1987
×
★★★
Edit this entry  
15
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Casino

Casino

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Artemis Fowl

Artemis Fowl

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Project X

Project X

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Wind in the Trees

Wind in the Trees

2020
×
Read the review Edit this entry  
09
Enter the Dragon

Enter the Dragon

1973
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Shirley

Shirley

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Urban Rashomon

Urban Rashomon

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Antoine and Colette

Antoine and Colette

1962
×
★★★★
Edit this entry  
04
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★★
Edit this entry  
02
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry