Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
The Night Listener

The Night Listener

2006
×
Edit this entry  
18
GoldenEye

GoldenEye

1995
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Best Little Whorehouse in Texas

The Best Little Whorehouse in Texas

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Rope

Rope

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Prince of Egypt

The Prince of Egypt

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Russian Ark

Russian Ark

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Happy Hooker Goes to Washington

The Happy Hooker Goes to Washington

1977
×
★★★★
Edit this entry  
19
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Grindhouse

Grindhouse

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Without a Clue

Without a Clue

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
22
An American Tail

An American Tail

1986
×
★★★★
Edit this entry  
20
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Amy

Amy

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Sucker Punch

Sucker Punch

2011
×
★★½
Edit this entry  
10
The King and I

The King and I

1956
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Star Wars: The Clone Wars

Star Wars: The Clone Wars

2008
×
★★½
Edit this entry  
01
We Can Be Heroes

We Can Be Heroes

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Birdcage

The Birdcage

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★
Edit this entry  
29
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Star Wars Holiday Special

The Star Wars Holiday Special

1978
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Legally Blonde: The Musical

Legally Blonde: The Musical

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★★
Edit this entry  
12
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Prospect

Prospect

2018
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Kacey Musgraves Christmas Show

The Kacey Musgraves Christmas Show

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Elvira, Mistress of the Dark

Elvira, Mistress of the Dark

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Charlie's Angels: Full Throttle

Charlie's Angels: Full Throttle

2003
×
Edit this entry  
04
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Häxan

Häxan

1922
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Office Killer

Office Killer

1997
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Haunting

The Haunting

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Freaks

Freaks

1932
×
★★★★
Edit this entry  
17
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Visitor

The Visitor

1979
×
★★★★
Edit this entry  
14
Born of Fire

Born of Fire

1987
×
★★★★
Edit this entry  
11
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Heiress

The Heiress

1949
×
★★★★½
Edit this entry