Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Too Old to Die Young

Too Old to Die Young

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
02
The Break-Up

The Break-Up

2006
×
Read the review Edit this entry  
25
Drive

Drive

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
★★
Edit this entry  
16
Freddy Got Fingered

Freddy Got Fingered

2001
×
Edit this entry  
10
Dark Angel: The Ascent

Dark Angel: The Ascent

1994
×
Read the review Edit this entry  
07
Beyond the Black Rainbow

Beyond the Black Rainbow

2010
×
Edit this entry  
07
The Witch

The Witch

2015
×
Edit this entry  
05
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
Edit this entry  
30
Election

Election

1999
×
Edit this entry  
28
Hustlers

Hustlers

2019
×
Edit this entry  
26
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Struggle: The Life and Lost Art of Szukalski

Struggle: The Life and Lost Art of Szukalski

2018
×
Edit this entry  
22
Horse Girl

Horse Girl

2020
×
Edit this entry  
20
The Little Hours

The Little Hours

2017
×
Edit this entry  
18
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
½
Edit this entry  
14
Ashes of Time

Ashes of Time

1994
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Grandmaster

The Grandmaster

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Reign of Assassins

Reign of Assassins

2010
×
Read the review Edit this entry  
28
Police Story 3: Super Cop

Police Story 3: Super Cop

1992
×
Edit this entry  
23
Brüno

Brüno

2009
×
Edit this entry  
22
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
Read the review Edit this entry  
20
Possessor

Possessor

2020
×
Edit this entry  
20
Jiu Jitsu

Jiu Jitsu

2020
×
½
Edit this entry  
19
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
Edit this entry  
17
American Sniper

American Sniper

2014
×
Edit this entry  
13
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
Edit this entry  
12
The King

The King

2019
×
Edit this entry  
10
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
Edit this entry  
26
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
Edit this entry  
18
Tenet

Tenet

2020
×
Edit this entry  
10
Three Days of the Condor

Three Days of the Condor

1975
×
★★★★
Edit this entry  
02
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Edit this entry  
15
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
Edit this entry  
13
American Honey

American Honey

2016
×
Read the review Edit this entry  
13
Mixed Doubles

Mixed Doubles

2017
×
Read the review Edit this entry  
13
Mind Game

Mind Game

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Ghosts of Mars

Ghosts of Mars

2001
×
Edit this entry  
12
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
Edit this entry  
12
The Babysitter: Killer Queen

The Babysitter: Killer Queen

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★
Edit this entry  
11
Knife+Heart

Knife+Heart

2018
×
★★★★
Edit this entry  
10
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
Edit this entry  
09
The Sting

The Sting

1973
×
Edit this entry  
09
Guns Akimbo

Guns Akimbo

2019
×
½
Edit this entry  
08
Bad Genius

Bad Genius

2017
×
Edit this entry  
08
Fourteen

Fourteen

2019
×
Edit this entry