V. has logged 483 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
A Paris Education

A Paris Education

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Helsinki Mansplaining Massacre

Helsinki Mansplaining Massacre

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Filmworker

Filmworker

2017
×
Read the review Edit this entry  
22
Batman Ninja

Batman Ninja

2018
×
★★½
Edit this entry  
22
Roma

Roma

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Pépé le Moko

Pépé le Moko

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★
Edit this entry  
02
Pyaasa

Pyaasa

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Sun-Tribe Myth from the Bakumatsu Era

A Sun-Tribe Myth from the Bakumatsu Era

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Tangerines

Tangerines

2013
×
★★★★
Edit this entry  
11
Lilith

Lilith

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Fabulous Baker Boys

The Fabulous Baker Boys

1989
×
★★★
Edit this entry  
10
The 36th Chamber of Shaolin

The 36th Chamber of Shaolin

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
That's Entertainment!

That's Entertainment!

1974
×
Edit this entry  
10
The Believer

The Believer

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Bad Company

Bad Company

1999
×
★★
Edit this entry  
09
The Incident

The Incident

1967
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
The Sand Pebbles

The Sand Pebbles

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
They'll Love Me When I'm Dead

They'll Love Me When I'm Dead

2018
×
Read the review Edit this entry  
06
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
Read the review Edit this entry  
04
31

31

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Near Dark

Near Dark

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Häxan

Häxan

1922
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Anaconda

Anaconda

1997
×
Read the review Edit this entry  
26
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Three Quarters

Three Quarters

2015
×
Read the review Edit this entry  
25
Ears, Nose and Throat

Ears, Nose and Throat

2016
×
Read the review Edit this entry  
25
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Night of the Zombies

Night of the Zombies

1980
×
Read the review Edit this entry  
24
Plan 9 from Outer Space

Plan 9 from Outer Space

1957
×
Read the review Edit this entry  
23
Trees Down Here

Trees Down Here

2018
×
Read the review Edit this entry  
23
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Pretty in Pink

Pretty in Pink

1986
×
Read the review Edit this entry  
22
The Sitter

The Sitter

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The City of the Dead

The City of the Dead

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Foreign Correspondent

Foreign Correspondent

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Voices from Beyond

Voices from Beyond

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Snow White and the Huntsman

Snow White and the Huntsman

2012
×
★★
Edit this entry  
21
The Night Comes for Us

The Night Comes for Us

2018
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Lords of Salem

The Lords of Salem

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Scream

Scream

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Room in Town

A Room in Town

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Cat in the Brain

A Cat in the Brain

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Suuri Performanssi

Suuri Performanssi

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Paper Star

Paper Star

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry