V. has logged 90 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Tiger on the Beat

Tiger on the Beat

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Little Girl Who Conquered Time

The Little Girl Who Conquered Time

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Night Journey

Night Journey

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Night of the Demon

Night of the Demon

1957
×
★★★★
Edit this entry  
26
I Walked with a Zombie

I Walked with a Zombie

1943
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Capote Tapes

The Capote Tapes

2019
×
★★★
Edit this entry  
25
Burning

Burning

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Yin-Yang Master: Dream of Eternity

The Yin-Yang Master: Dream of Eternity

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
No Stars in the Jungle

No Stars in the Jungle

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Revolt of Mamie Stover

The Revolt of Mamie Stover

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Hitch-Hiker

The Hitch-Hiker

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Living Like the Rest of Us

Living Like the Rest of Us

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bohemian Eyes

Bohemian Eyes

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Man on Fire

Man on Fire

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Cat People

Cat People

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Breaker Morant

Breaker Morant

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Gentleman Jim

Gentleman Jim

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Club

The Club

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Alexandria… Why?

Alexandria… Why?

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Astero

Astero

1929
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Wife

Wife

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Blackbeard, the Pirate

Blackbeard, the Pirate

1952
×
★★
Edit this entry  
19
Violent Summer

Violent Summer

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Raffles

Raffles

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Last Airbender

The Last Airbender

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Devil's Playground

The Devil's Playground

1976
×
★★★½
Edit this entry  
18
Wichita

Wichita

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Way of a Gaucho

Way of a Gaucho

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★
Edit this entry  
17
The Getting of Wisdom

The Getting of Wisdom

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Adieu Philippine

Adieu Philippine

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Simply Irresistible

Simply Irresistible

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Killer of Sheep

Killer of Sheep

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Man I Love

The Man I Love

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Kansas City Confidential

Kansas City Confidential

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Don's Party

Don's Party

1976
×
★★★
Edit this entry  
16
Stars in My Crown

Stars in My Crown

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Enemy of the State

Enemy of the State

1998
×
★★★★
Edit this entry  
14
Allied

Allied

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Girl

The Girl

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Miss Lovely

Miss Lovely

2012
×
★★
Edit this entry  
14
Crimson Tide

Crimson Tide

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Summer of Sam

Summer of Sam

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Road to Perdition

Road to Perdition

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Cursed

Cursed

2005
×
★★½
Edit this entry  
13
The Happening

The Happening

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Titanic

Titanic

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry