vanessa has logged 50 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Light of My Life

Light of My Life

2019
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Stranger

The Stranger

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Normal People

Normal People

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Kill Your Darlings

Kill Your Darlings

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Riot Club

The Riot Club

2014
×
★★
Edit this entry  
25
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Charlie Bartlett

Charlie Bartlett

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Love, Rosie

Love, Rosie

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Get Duked!

Get Duked!

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Babysitter: Killer Queen

The Babysitter: Killer Queen

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Like Crazy

Like Crazy

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Love, Antosha

Love, Antosha

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★
Edit this entry  
23
Spree

Spree

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★½
Edit this entry  
20
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Host

Host

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Thirteen

Thirteen

2003
×
★★★½
Edit this entry  
27
Mermaids

Mermaids

1990
×
★★★★
Edit this entry  
26
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Escape from Pretoria

Escape from Pretoria

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
11.22.63

11.22.63

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
For Those in Peril

For Those in Peril

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Infinite

Infinite

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Big Time Adolescence

Big Time Adolescence

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
1917

1917

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry