• Ikiru

    ★★★★

  • Alice in Wonderland

  • Rashomon

    ★★★½

  • Sunset Boulevard

    ★★★★

  • Cinderella

  • The Third Man

    ★★★★

  • The Passionate Friends

    ★★★½

  • Rope

    ★★★½

  • Red River

    ★★★½

  • Detour

    ★★★½

  • Rome, Open City

    ★★★★

  • Double Indemnity

    ★★★

  • The Seventh Victim

    ★★★½

  • Meshes of the Afternoon

    ★★★★

  • Casablanca

    ★★★★

  • Citizen Kane

    ★★★★½

  • Fantasia

    ★★★★½

  • Pinocchio

  • His Girl Friday

    ★★★½

  • The Wizard of Oz

    ★★★½

  • Stagecoach

    ★★★½

  • Snow White and the Seven Dwarfs

    ★★★

  • Our Gang Follies of 1938

  • Our Gang Follies of 1936

  • M

    ★★★★

  • October (Ten Days that Shook the World)

    ★★★

  • Anemic Cinema

  • Battleship Potemkin

    ★★★½

  • The Gold Rush

    ★★★½

  • Return to Reason

  • Our Gang

  • The Cabinet of Dr. Caligari

  • Death's Marathon

    ★★★

  • Those Awful Hats

  • The Great Train Robbery

  • A Trip to the Moon

    ★★★★

  • Bains en mer

  • Snowball Fight

  • The Cabbage-Patch Fairy

  • The Arrival of a Train at La Ciotat

  • The Sprinkler Sprinkled

  • Workers Leaving the Lumière Factory

  • Sallie Gardner at a Gallop

  • Passage of Venus

  • A War for Democracy

  • Rehearsal

  • Love The Fertilizer

  • IDLE

  • GOBY

  • Hi, Lad!

  • Cabin Fever

  • Let Sleeping Dogs Lie

  • Understanding Them

  • The Richest Man in the Wood

  • Through the Windmill

    ★★★

  • Allegrophobia (Running Title)

  • Reaper

    ★★★★

  • Tell Me A Tale Upon The Tides of Remembering