Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Punisher

The Punisher

2004
×
★★★
Edit this entry  
16
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Creatures

The Creatures

1966
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Gleaners and I: Two Years Later

The Gleaners and I: Two Years Later

2002
×
★★★★
Edit this entry  
14
1922

1922

2017
×
★★★½
Edit this entry  
13
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★★½
Edit this entry  
07
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Anna Karenina

Anna Karenina

2012
×
★★½
Edit this entry  
17
Suite Française

Suite Française

2014
×
★★★
Edit this entry  
16
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
The Doctor Who Hears Voices

The Doctor Who Hears Voices

2008
×
Edit this entry  
15
Locke

Locke

2013
×
★★★½
Edit this entry  
15
I Am the Pretty Thing That Lives in the House

I Am the Pretty Thing That Lives in the House

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Eleanor

Eleanor

2015
×
Edit this entry  
13
The Lone Ranger

The Lone Ranger

2013
×
★½
Edit this entry  
12
The Little Stranger

The Little Stranger

2018
×
★★★
Edit this entry  
11
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
A Real Summer

A Real Summer

2007
×
★★★½
Edit this entry  
11
How to Talk to Girls at Parties

How to Talk to Girls at Parties

2017
×
Edit this entry  
10
Capturing Mary

Capturing Mary

2007
×
★★
Edit this entry  
10
Dark River

Dark River

2017
×
★★★
Edit this entry  
19
Happy Anniversary

Happy Anniversary

2018
×
★★½
Edit this entry  
08
The Crucible

The Crucible

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
05
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
31
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Elsa the Rose

Elsa the Rose

1966
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Vanishing Lion

The Vanishing Lion

2003
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Fiancés of Mac Donald Bridge

The Fiancés of Mac Donald Bridge

1961
×
★★★
Edit this entry  
23
The Pleasure of Love in Iran

The Pleasure of Love in Iran

1976
×
★★★½
Edit this entry  
23
Ô saisons, ô châteaux

Ô saisons, ô châteaux

1958
×
★★★★
Edit this entry  
22
Black Conflux

Black Conflux

2019
×
★★★
Edit this entry  
19
Unfriended

Unfriended

2014
×
★★
Edit this entry  
18
Finding Yingying

Finding Yingying

2020
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Warrior Women

Warrior Women

2018
×
★★★★
Edit this entry  
17
Revival

Revival

2020
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Personhood

Personhood

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
Milkwater

Milkwater

2020
×
★★★★
Edit this entry  
13
Cholitas

Cholitas

2020
×
★★★½
Edit this entry  
12
Freeland

Freeland

2020
×
★★★
Edit this entry  
08
Absentia

Absentia

2011
×
★★★★
Edit this entry  
07
Never Let Me Go

Never Let Me Go

2010
×
★★★★½
Edit this entry